Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl ve zeka oyunları nedir? Akıl ve Zeka Oyunları; bilgi gerektirmeden, akıl yürütmeye dayalı, hızlı düşünmeye yönelik, yaratıcılık içeren, ipuçlarından yararlanabilme kazanımını sağlamayı amaçlayan vb. gibi becerileri kullanarak sorunları çözülebilecek özelliklere verilen genel bir isimdir. Akıl ve Zekâ oyunları çabuk öğrenim için geleceğin metodu olarak görülmektedir.  

Zihni açmakla birlikte, aklı çalıştırmaya yarayan, öğrenmeyi kolaylaştıracak, çabuk öğrenmeyi sağlayacak “Akıl ve Zeka Oyunları” geleceğin önemli bire eğitim metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğlenirken öğrenme, öğrenirken eğlenme ilkesine dayanan zeka oyunlarının zihni açarak öğrenmeyi daha da kolaylaştırdığı için çocuklarımızın zeka gelişimine, yaratıcılık duygularını ve akademik ve eğitim başarılarına katkı sağlamaktadır.

Akıl ve Zeka Oyunları Nelerdir?

Akıl ve zeka oyunları nedir? Akıl ve Zeka Oyunları, küçük yaştaki çocuklara yönelik, çocukların zihinlerini açmak, yeni bilgiler öğrendirmeyi hedeflemek, akıllarını daha seri ve hızlı çalıştırmak, çocukların zeka gelişimini güçlendirmek ve katkıda bulunmak için tasarlanmış oyun gruplarıdır. Akıl ve Zeka Oyunları, çocukların oyun oynarken öğrenmek ilkesine dayalı olarak geliştirilmekle birlikte oynarken öğrenme teorisine dayalıdır. Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayacak ve öğrenimlerini kolaylaştıracak oyunlar MEB tarafına dan belirlenmiştir. MEB Talim ve Terbiye kurulu başkanı onayından geçen zeka oyunları yayınlanmıştır.

Zeka Oyunları İsimleri Nelerdir?

Akıl ve zeka oyunları nedir, isimleri nelerdir? Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Akıl ve Zekâ Oyunları dersleri olarak bu oyunları 6 ana başlık altında toplamıştır. 5.6.7. ve 8. Sınıf Ortaokullar için hazırlanarak Talim ve Terbiye Kurum Başkanlığı onaylarından geçerek hazırlanan 6 başlık şöyledir:

  1. Akıl Oyunları: Bu oyunlar Su doku, Bölgesel Su doku, Sihirli Piramit, ABC Bağlamaca, Patika, Apartmanlar ve Çit Oyunlarıdır
  2.  İşlem Oyunları: İşlem Karalama, Çarpmaca, Kapsül, Kakuro, Sütun İşlemi
  3. Strateji Oyunları: Nim, Tactik, 4X4 Dama, Üç Taş, Dokuz Taş, Sayı Bulmaca
  4. Karma Zekâ Oyunları: Satranç, Şapka Soruları, Nehir geçme oyunları, Kibrit Oyunları
  5. Mantık-Sözcük Oyunları: Şifreler, Kare Bulmacalar, Sözcük Merdiveni, Mantık Karesi, Yalancı Doğrucu mantık oyunları
  6. Zekâ Ve Akıl Oyunları: Tangram, Tpuzzle, Tetromino, Pentomino

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği Sertifika Programına katılarak e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenlik Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın