Size bir telefon kadar yakınız
05446449664

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Maaşları

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Maaşları

Hasta Ve Yaşlı Bakım Elemanı Maaşları

Hasta ve yaşlı bakım elemanı olarak çok farklı yerde çalışabilirsiniz. Hasta ve yaşlı bakım elemanı maaşları çalışacağınız yere göre mutlaka değişkenlik göstermektedir. Hasta bakıcılığı maaşları hasta bakıcılığı sektöründe çalışan kişilerin aldığı aylık ücrettir.

Hasta ve yaşlı bakım elemanı maaşları özel ve kamu sektörü olarak farklılık göstermektedir. Hasta ve yaşlı bakım elemanı maaşları genellikle kamu sektöründe asgari ücretten daha yüksektir. En çok sorulan sorulardan bir tanesi de hasta bakım elemanı maaşı ne kadar sorusudur. Hasta ve yaşlı bakım hizmetleri maaşı çalışacağınız yerle doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir.

Hasta ve yaşlı bakımı elemanı olabilmek için hasta ve yaşlı bakımı ile ilgili gerekli eğitimlerin hepsinin alınmış olması gerekmektedir. Bu eğitimleri veren kurslar genellikle bu eğitimleri kişilerin aldığına ve başarılı olduklarına dair kurs sonu sertifikalandırma yapmaktadırlar. Hasta ve yaşlı bakımı konusunda eğitim almış ve bu eğitimleri istenilen başarı derecesinde tamamlamış kişiler sertifika almaya hak kazanırlar. Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası sahibi kişiler, hasta ve yaşlı bakımı konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Bu daldaki meslek gruplarında rahatlıkla iş bulabilirler.

Hasta bakıcıların sahip olması gereken belirli özellikler bulunmaktadır. Bunları madde madde sıralayacak olursa liste aşağıda ki gibi olacaktır.

– Bedenen ve ruhen sağlıklı olmalı

– Genel yeterliliğe sahip olmalı

– Sorumluluk duygusu yüksek olmalı

– Temiz ve düzenli olmalı

– Sevecen olmalı,

– Güler yüzlü olmalı,

– Sabırlı olmalı

– Hoşgörülü olmalı

– Etkili iletişim kurma becerisine sahip olmalı

– Hızlı ve doğru karar verebilmeli

Hasta ve yaşlı bakımı eğitimleri oldukça önemli eğitimlerdir. Hastaların evreleri, özellikler, belirtileri ve yaşlı bakımının bütün inceliklerini kapsayan, kapsamlı bir müfredata sahiptir. Bu eğitimi alacak kişilerin yukarıda ki gibi listelediğimiz özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan kişiler pratikte çok daha az zorlanacaklardır.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Elemanlarının Görevleri

Hasta ve yaşlı bakımı söz konusu olduğunda iş tanımında yerine getirilmesi gereken bazı önemli şeyler bulunmaktadır. Bunları yaptığımız araştırmalar sonucunda belirli maddeler ile listeledik.

– Hekimin önerdiği zaman ve şekilde hastaya ilacını verir

– Hastanın yatış şeklini ayarlar, giysilerini giymesi ve çıkarmasına yardım eder

– Hastanın genel vücut bakımını yapar

– Hastanın beslenmesini sağlar

– Gerektiğinde temel ilk yardım yapar

– Hasta bireyin ailesi, doktoru, huzur evi ve bakım evi personeline bilgi vermek gibi önemli görev ve sorumlulukları vardır

– Kullanılacak ilaç ve malzemeleri hastanın kullanımına hazırlar.

Marmara Akademi – üniversite iş birliği ile hazırlanan hasta ve yaşlı bakımı sertifika programına katılarak hasta ve yaşlı bakımı sertifikası alabilirsiniz. Eğitimler uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup sertifikalar üniversite onaylıdır.

Uzaktan Eğitim İle Katılabileceğiniz Üniversite Onaylı Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursuna Başvurmak İçin Tıklayınız

× Whatsapp