Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Nasıl Olunur?

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Nasıl Olunur?

Hasta ve yaşlı bakım elemanı olmak için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak ya da bazı ilgili kurumlardan sertifika almak gerekmektedir. Bu sertifikalar üniversiteler veya üniversite onaylı kurumlardan alınabilmektedir. Sertifika aldıktan sonra, lisans veya ön lisans mezunu olmasanız dahi hasta ve yaşlı bakım uzmanı olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili makamlara başvuru yapmaktır. Bu işte hem hastanede hem de evlerde hizmet verebilmektesiniz. Ayrıca hasta ve yaşlı bakım personeli olarak refakat edilen kişiye banyo yaptırmaktan, acil bir durumda ilk yardım uygulamaya kadar birçok çeşitte faaliyet göstermektedir.

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Kimler Olabilir?

Liselerin ilgili bölümlerinden veya üniversitelerin gerektirdiği ön lisans programlarından mezun olmuş olan kişiler hasta ve yaşlı bakım personeli olabilmektedir. Ayrıca yine bu mesleği yapmak için açılan varyasyonlu eğitimlere veya kurslara en az ilk okul mezunları da katılarak gerekli sertifikayı alıp da çalışabilirsiniz.

Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Ne İş Yapar?

Bu meslekte elemanlar hasta ve yaşlılara hastanelerde, evlerde, gerekirse de yaşlı bakım merkezlerinde refakat etmektedirler. Refakatçi olunan kişilerin tedavileri için kullanmaları gereken ilaçları saatinde ve dozunda vermektedir. Vücut temizliğine yardımcı olmak, hasta ve yaşlı bakım elemanlarının en önemli hususlardan biridir. Kendi temizliğini yapamayacak durumda olan hasta veya yaşlıların da banyo, tuvalet ihtiyacını karşılamaları gerektirmektedir. Sadece yaşlı ve bakıma muhtaç olan hastaların değil, bazı psikolojik ve sinirler bozuklukları olan hastaların da bakımları sorumluluğu altındadır. Aynı zamanda hastanın beslenmesini de takip etmek zorundalardır.

Ne Kadar Maaş Alınmaktadır?

Hasta ve yaşlı bakım elemanı ne kadar maaş alır? Hasta ve yaşlı bakım elemanı maaşları mezun olunan bölüme, herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmadıysanız da aldığınız sertifikaya göre ücretler değişmektedir. Elemanların gün içinde ne kadar saat refakat ettiği, nelerden sorumlu olduğu da aldığı ücretleri büyük ölçüde etkilemektedir. Verilere göre en düşük maaş asgari ücret olarak belirlenmiştir. Alınan maaş da çalışacak bireyin bilgi birikimi, iş tecrübesi ve çalışma yıllarına göre artış göstermektedir. Ayrıca hasta ve yaşlı bakım elemanlarının Türkiye’de ortalama maaşı en az asgari ücret düzeyindedir.

Hasta ve Yaşlı Bakımı sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı 560 saatlik Hasta ve Yaşlı Bakımı sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın