Size bir telefon kadar yakınız
05446449664

Hasta ve Yaşlı Bakımı Nedir ?

Hasta ve Yaşlı Bakımı Nedir ?

HASTA VE YAŞLI BAKIMI NEDİR ?

Hasta ve yaşlı olan kişilerin fiziksel ve mental bütün sorunlarına çözüm bulabilmek ve bu süreçlerde kişiye en iyi bakımın verilmesi hasta ve yaşlı bakımı nedir  ? sorusuna en güzel cevaptır. Hasta ve yaşlı bakımı yapabilen kişilerin belirli eğitimleri almış olmaları gerekmektedir. Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası gerekli eğitimlerden sonra bu kişilere verilir.

Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası olan kişiler bu konularla alakalı bir çok kurumda iş sahibi olabilirler. Hasta ve yaşlı bakım sertifikası olanlar özel ve kamu hastanelerinde, özel ve kamu yaşlı bakım evlerinde, sosyal hizmetlerin belirli departmanlarında, bireysel olarak evlerde, hastane dışında sağlık hizmetleri sağlayan diğer kurumlarda çalışabilmektedirler.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Hasta ve yaşlı bakımı elemanlarının yapacaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

-Hasta ve yaşlının beslenme ihtiyacını karşılamak,

-Hasta ve yaşlının vücut temizliğini yapmak, yardım etmek,

-Hasta ve yaşlının tansiyon ve nabzını ölçmek,

-Doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemlerini kullanmalarına/uygulamalarına yardımcı olmak,

-Pozisyon vermek ve kaldırmak,

-Pansuman yapmak, ilaçlarını vermek, Lavman yapmak,

-Giyinme ve soyunmalarına yardım etmek,

-Yataklarını yapmak, temizlemek,

-Bakım esnasında oluşan acil durumlarda sağlık personeli gelinceye kadar refakat etmek,

-Hasta ve yaşlının sosyal yaşamına destek vermek ve yardımlar yaparak uğraşıya teşvik etmek,

-Alzheimer hastalığı, beyin damar hastalıkları, parkinson hastalığı, osteoporoz(kemik erimesi), osteoartrit(kireçlenme) vb. yaşlılarda karşılaşılan hastalıklar hakkında yeterince bilgi sahibi olmak ve yaşlı bireyde oluşturduğu yakınmaları bilmek, aile fertlerini bilgilendirmek

-Hasta ve yaşlıların kullandığı ve yürümesine yardımcı olacak cihazları kullanmalarına yardımcı olmak.

Hasta ve yaşlı bakımı konusunda bütün evreleri bilen ve evreleri doğru bir şekilde yönetebilmek için eğitilen kişiler hasta ve yaşlı bakımı uzmanı unvanını alırlar. Hasta ve yaşlı bakımı iş ilanları , hasta ve yaşlı bakımı için alınması gereken eğitimlerin hepsinin tamamlanması ardından değerlendirebilirler. Hasta ve yaşlı bakımı iş ilanları için değerlendirilecek kişilerin eğitimlerin sonunda alması gereken sertifikaya sahip olmaları onları hasta ve yaşlı bakımı elemanı olarak çalışabilmeleri için gerekmektedir.

Marmara Akademi – Üniversite iş birliği ile yapılan hasta ve yaşlı bakımı sertifika programına katılarak hasta ve yaşlı bakımı sertifikası alabilirsiniz. Uzaktan eğitim ile katılabileceğiniz üniversite onaylı hasta ve yaşlı bakımı sertifika programına başvurmak için buraya tıklayınız.

× Whatsapp