Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Montessori Okulu Nedir, Nasıl Olur?

Montessori okulu, Montessori sisteminin buna uygun materyal ve etkinliklerle uygulandığı okullardır. Bu okullarda her çocuk, kendi özellikleri doğrultusunda eğitim görür. Yaşayarak, eğlenerek, deneyimleyerek, hata yaparak öğrenir.

Montessori okullarında tekdüze metotlar, dar kalıplar, ezberci yaklaşımlar kendine yer bulamaz. Okuldaki bütün sınıflar Montessori prensipleri çerçevesinde dizayn edilir.

Meselâ, tüm materyaller çocukların rahatlıkla ulaşabilecekleri şekilde yerleştirilir. Masalar, sandalyeler, dolaplar ve lavabolar onların boyuna uygundur. Duvara bir resim veya pano asılırken, çocukların göz hizasına gelecek biçimde ayarlanmasına dikkat edilir. Kısaca Montessori okullarının merkezinde çocuk vardır. Bu okullarda koridorlar, sınıflar, bahçe, velhasıl bütün ortamlar çocuklara özgürce hareket etme imkânı tanır.

Montessori Okulu Ne Demek?

Montessori okulu; isminden de anlaşılacağı üzere Montessori eğitim metodu esas alınarak tasarlanmış, bu yönde eğitim verilen mekânlardır. Bu eğitim yuvalarında her şey Montessori ’ye uygun dizayn edilir.

Çocuklar bu okullarda güçlü yönlerini keşfeder, yeteneklerinin farkına varır, ilgi alanlarına göre aktiviteler yapar, sosyalleşir ve hayatı öğrenir.

Montessori okullarında eğitmen olmak için montessori eğitmenliği sertifikası sahibi olmanız gerekir. Üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ve üniversite onaylı kurumlar tarafından düzenlenen kurslara katılarak sertifika alabilirsiniz.

Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan üniversite onaylı montessori eğitmenlik sertifikası almak için hemen kayıt formunu doldurarak eğitime başlayabilirsiniz. Eğitim detayları için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Montessori Okulları Nasıl Olur?

Montessori okulu olmazsa olmazlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bu okullarda çocukların faaliyet alanı kısıtlanmaz.
  • Sınıflarda Montessori mobilyaları tercih edilir. Bu eşyalar çocukların sahip olduğu fiziksel özellikler göz önünde bulundurularak tasarlanmış olup düşme, yaralanma vb. riskleri en aza indirilir. Mobilyalar genellikle istenildiğinde kolayca hareket ettirilebilecek şekildedir. Bu da mobilyaların daha pratik kullanım imkânı sunmasına yardımcı olur.
  • Materyaller çocukların zorlanmadan erişebileceği yerlere konumlandırılır.
  • Dolap uzunluğu çocukların boyu ile orantılı olacak şekildedir.
  • Materyallerin temizliği, renk uyumu Montessori ‘ye uygunluk arz eder.
  • Bu okullarda çocuklar için bütünüyle özgürlük hâkimdir. Çocuklar bu okulun her yerinde rahatlıkla dolaşabilir, sınıflarda kendini rahat hisseder. Her gün yeni bir şeyler öğrenir, yeni bir deneyim kazanır.
  • Montessori okulu içerisinde çocukların sağlığı, güvenliği ve konforu ön plandadır. ‘Gerçeklik’ ve ‘doğallık’ kavramları bu okullarda büyük önem taşır. Gündelik hayatta kullanılan materyaller tercih edilir ve böylelikle çocukların kişisel becerileri geliştirilir.
  • Montessori okullarının sıcak bir atmosferi vardır. Yardımlaşma, dayanışma ve saygı, bu okulun manevi temellerini oluşturur. Çocuklar birbiriyle iş birliği içindedir. Öğretmenler ve diğer personeller çocuklara verimli bir eğitim sağlamak için ellerinden geleni yapar.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın