Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Oyun terapisi eğitimi nedir? Sorusuna en kısa şekilde şöyle yanıt verebiliriz: Çocuklarda gözlemlenen davranış problemleri ve ruhsal sorunları oyunlardan ve oyuncaklardan destek alarak ortadan kaldırma yöntemidir.

Aile içi geçimsizlik, okulda yaşanan uyum problemleri, psikolojik bozukluklar ve buna benzer olumsuz durumların üstesinden oyun terapisiyle gelinebilir.

Oyun şeklinde sunulan bu terapi, çocuğa davranışlarını dışa vurma ve iç dünyasını dışarı yansıtma olanağı tanır. Böylelikle çocuğun sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olur, destekleyici rolü üstlenerek ona cesaret ve mânen güç verir.

Kıskançlık, kırgınlık, hayal kırıklığı, korku veya öfke gibi duygular gün yüzüne çıkarılır. Çocuğun bastırdığı hisleri yaşaması, sorunlarına karşı farkındalık geliştirmesi sağlanır. Böylece bunları oyun vasıtasıyla yenmesi mümkün olur.

Oyun Terapisi Eğitimi Kimler Alabilir?

Bu alana ilgi duyuyorsanız oyun terapisi eğitiminden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, oyun terapi eğitimine en fazla katılım sağlayanlar genellikle öğretmenler, hemşireler, doktorlar ve pedagoglardır. Öte yandan psikoloji ile ilgili bölümlerde okuyanlar, bu bölümlerden mezun olanlar ve sosyal hizmet çalışanları da bu eğitimlere ilgi duyar.

Oyun Terapisi Eğitimi Ne İşe Yarar?

Bu eğitim sayesinde çocukların; ruhsal, sosyal ve duygusal sorunlarını hangi yöntemlerle nasıl çözüme kavuşturacağınızı bilirsiniz. Oyun terapisti olarak çalışabilir, ilgili iş ilanlarına başvurarak kariyerinizi bu alanda yapabilirsiniz.

Çocuklarla yakın ilişki kurma imkânı bulur, onların iç dünyasına dâhil olursunuz. Böylelikle dünyanın en saf, en temiz varlıklarını daha iyi tanır, onların doğru yetişmesine öncülük edersiniz.

Özetle oyun terapisi eğitimi sayesinde kendinize kazançlı ve eğlenceli bir iş fırsatı oluşturabilirsiniz.

Oyun Terapi Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Eğitimlerin süresi genellikle 30 gün olup, bazı kurumlarda bu süre artabilir. Kişiler eğitim programına 1 ay boyunca devam eder. Daha sonra belli sınavlara girer. Bu sınavları başarılı bir biçimde tamamlayarak eğitim sertifikası alabilmeye hak kazanır.

Bunun için sınavdan en az 50 puan almak gerekir. Online programlara katılmak için zorunlu bir zaman dilimi olmayıp, herkes istediği zaman uzaktan eğitimden yararlanabilir.

Oyun Terapisi Eğitimi Kaç Saat Olmalı?

Eğitim süresi ortalama 30 gün süren oyun terapisi eğitimi sonunda 120 saatlik sertifika alınır. Alınan bu sertifika üniversite onaylı e devlette sorgulanan bir sertifikadır.

Oyun Terapi Eğitimi Nereden Alınır?

Oyun terapisi eğitimi nedir, nereden alınır? MEB onaylı kurumlarda, üniversite onaylı yerlerde ve bazı üniversitelerde oyun terapisi eğitimi verilir. Hobi amaçlı bu eğitimden yararlanmak isteyenler online platformlara başvurabilirler.

Üniversite iş birliği ile hazırlanan oyun terapisi sertifika programına katılarak devlet üniversitesi onaylı e devlette sorgulanan oyun terapisi sertifikası alabilirsiniz. eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilir, kayıt formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın