Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Robotik Kodlama Eğitimi Nedir?

Robotik Kodlama Eğitimi Nedir?

Robotik kodlama eğitimi nedir? Sorusunun cevabını daha iyi anlatabilmek için önce, robotik kodlamanın ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor.

Gelişen teknoloji, hayatımızın her alanına entegre olmuş durumda. Çocukların ve gençlerin bu duruma adapte olması büyük önem taşıyor. İşte robotik kodlama, bu adaptasyon sürecinin ilk adımını oluşturuyor.

Matematik, mühendislik, teknoloji ve fen; kısaca STEM alanındaki işlerin her geçen gün daha da önem kazandığı bir gerçek. Robotik kodlama ise tüm bunların temeli.

Kodlama; bir bilgisayarın veya programın okuyup işleyebileceği formatta olan yazılı talimatlar bütünüdür. Robotik kodlama ise robotların yapabileceği görevleri belirleme, bunların gerçekleştirilebilmesi için gereken kodları tasarlama ve bir araya getirip uygulama sürecidir.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Bu alanda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Robotik kodlama eğitimi kimler alabilir? Bu alana ilgi duyan herkes söz konusu eğitimlerden yararlanabiliyor. En çok da; anaokul ve ilkokul çağındaki çocuklar, ortaokul ve lise öğrencileri, öğretmenler bu programlara ilgi gösteriyor.

Robotik Kodlama Eğitimi Ne İşe Yarar?

Robotik kodlama, bir robotun çalışma sistemine uygun şekilde kod yazılmasını içeriyor. Bunlar işlemlerin asıl makineye aktarılmasını sağlıyor ve böylece robotun çalışarak istenen görevleri başarıyla yerine getirmesi mümkün oluyor.

Kodlama ve robotik eğitimi okul öncesi dönemden başlıyor. Üniversite sürecine kadar uzanan bu eğitim, çocuklara ve gençlere birçok kazanım sunuyor. Onlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Analiz etme
  • Sorgulayıcı düşünme
  • Kolay öğrenme
  • Problem çözme
  • Görsel düşünme
  • Algoritmik düşünme

Çocuklar bu eğitimlerde robotik sistemlerin nasıl çalıştığını öğreniyor. Her geçen gün giderek daha da gelişen endüstri sektörüne küçük yaşlardan itibaren hazırlanma fırsatı buluyorlar.

Robotik kodlama eğitimleri çocukları geleneksel eğitim müfredatının sıradanlaşmış kalıplarından çıkarıyor, ufkunu genişletiyor. Çocuklar gerekli yetkinlikleri ve farklı alanları tanıma imkânı buluyor, kendilerini geleceğe daha iyi hazırlıyor.

Robotik Kodlama Eğitimi Nereden Alınır?

Bu eğitimler çeşitli eğitim merkezlerinde temel ya da ileri seviye olarak sunuluyor. Üniversitelere veya MEB’e bağlı olan kurumlarda ise robotik kodlama eğitmenlik eğitimleri veriliyor.

Çocuklar; 21. yüzyıl becerilerinin başında gelen bilgi ve iletişim teknolojilerine robotik kodlama sayesinde âşinâ oluyor. Yalnızca çocuklar değil, yetişkinler de bu alanda kendini geliştirerek kariyer sahibi olma şansına sahip.

Sonuç olarak robotik kodlama eğitimi; kodlamayı tanıma, robotların çalışma biçimini öğrenme, geniş açılardan düşünme ve benzeri çeşitli kazanımlar sunuyor. Bu eğitimi alma imkânı olanların kendilerini söz konusu avantajlardan mahrum etmemesi gerekiyor.

Üniversite iş birliği ile hazırlanan Robotik Kodlama Eğitmenliği sertifika programına katılarak e devletten sorgulanan üniversite onaylı sertifika sahibi olabilirsiniz. Aldığınız bu sertifika ile robotik kodlama eğitmeni olarak çalışabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın