Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Stanford-Binet Testi Neyi Ölçer?

Stanford-Binet Testi Neyi Ölçer?

Stanford Binet Testi neyi ölçmek için kullanılır? Stanford-Binet testinin 15 farklı alt testi ile birlikte zekanın göstergeleri kabul edilen dört tür zihinsel yeteneği ölçecek şekilde dizayn edilmiştir. Bunlar ise;

– Sözel Yargılama,

– Soyut/Görsel Yargılama,

– Niceliksel Yargılama,

– Kısa Süreli Bellektir.

Stanford-Binet Testi Ölçüm Alanları Nelerdir?

Stanford-Binet testi aşağıdaki nicelikleri ölçmektedir.

● Konsantre olma ve odaklanma yeteneği

● Genellikle fark edilmesi zor olan duyarlılık

● Belirli konularda ilgi ve istek

● Kendini geliştirme isteği

● Bilgiye açlık, kendi kendine öğrenme ve merak

● Stanford-Binet Testi Düşünme becerileri

● Üst bilişsel farkındalıklar

● Planlama ve edindiği bilgileri hayatta kullanma şekli.

Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Testin yaş aralığı genelde 2 il 16 yaş aralığıdır. En küçüğü 2 yaşına girmiş çocuklar en büyüğü ise 16 yaşını bitirmemiş çocuklardır. Toplam 30 alt test çeşitleri ile yaş aralıklarında uygulanmaktadır.

Stanford-Binet Testi Kaç Soru?

Stanford Binet Zeka Testinde 2, 3 ve 4 yaşta her biri 1 ayı temsil edecek şekilde 12 soru bulunmakta, 5 yaş ve sonrasın içn ise her yaş için her biri 2 ayı temsil edecek olan 6 adet soru bulunmaktadır.

Stanford-Binet Testi Puanlama Nasıl Yapılır?

Test bireylerin zihinsel potansiyellerini belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Uygulama sonucunda ise bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir.

Yapılacak olan zeka(IQ) testi, çocuklarımızın erken yaştaki zeka potansiyellerini tespit ederek buna uygun eğitim programları hazırlamak ve uygun kurumlara yönlendirmeyi hedeflemektedir. Bu zeka (IQ)testi, profesyonel psikologlardan oluşmuş bir araştırma grubu ile birlikte geliştirilmiştir. Her an dünya çapında milyonlarca insan bu testi kendi zeka (IQ) seviyelerini analiz etmek için kullanmaktadır. Testte toplanan verilerle birlikte istatistiksel bilgi sonucunda Gauss eğrisi ile temsil edilen zeka (IQ)ölçekleri ile ilgili doğrulanmış ve güvenilir bilgiler sunmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak hemen inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın