Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Stanford Binet Uygulayıcı Eğitimi

Stanford Binet Uygulayıcı Eğitimi

Fransız okul sistemi için Sorbonne üniversitesi psikoloji bölümü yöneticisi olan Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon ile birlikte hazırlanan teste bir dizi soru yönergesi ve Paris’teki okul çocuklarının hangilerinde zihinsel gerilik veya öğrenme güçlüğü bulunduğunu tespit etmeyi amaçlamışlardır.  Yapılacak olan zeka(IQ) testi, çocuklarımızın erken yaştaki zeka potansiyellerini tespit ederek buna uygun eğitim programları hazırlamak ve uygun kurumlara yönlendirmeyi hedeflemektedir. Peki stanford binet uygulayıcı eğitimi nedir, nereden alınır, kimler alabilir inceleyelim.

 Stanford Binet Uygulayıcı Eğitim Programı Nasıldır?

Test bireylerin zihinsel potansiyellerini belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Uygulama sonucunda ise bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir. Testin yaş aralığı genelde  2 ile 16 yaş aralığıdır. En küçüğü 2 yaşına girmiş çocuklar en büyüğü ise 16 yaşını bitirmemiş çocuklardır. Toplam 30 alt test çeşitleri  ile yaş aralıklarında uygulanmaktadır. Bireysel test olduğu için tek oturumda sadece bir kişiye uygulanır. Uygulayıcı tarafından bireye, teste uygun olarak sorular yöneltilir ve bireyden bu soruları yanıtlaması istenir.

Stanford Binet Uygulayıcı Eğitimi alan test uzmanının inisiyatifi ile testin uygulanmaya başlanacağı yaş belirlenir. Bu yaş genellikle takvim yaşı ya da takvim yaşının bir alt yaşıdır. Eğer çocuk kendisine verilen sorularda başarısız olursa bir  altta bulunan yaş dilimlerine inilebilir. Bütün soruların doğru cevaplayabildiği yaş çocuğun temel yaşı olarak kabul edilir. Temel yaş tespit edildikten sonra test daha ileri yaş sorularını çocuğa uygulayabilir. Çocuğun hiçbir test basamağını bilemediği noktaya gelindiğinde test sonlandırılır. Test puanlandıktan sonra  temel yaşın üzerine eklenen verilmiş doğru cevaplar ile çocuğun zeka yaşı bulunur. Sonrasında takvim yaşı ve zeka yaşından yola çıkarak zeka bölümü hesaplanır.

zeka bölümü bu formül ile hesaplanır: zeka bölümü = takvimdeki yaşı /zeka yaşı x 100

Stanford Binet Uygulayıcı Eğitimi Nereden Alınır?

Stanford binet zeka testi uygulayıcı eğitimi nereden alınır? Üniversiteler ile iş birliğinde olan veya gözetim ile uzaktan eğitimle gerçekleştirilebilen programlardır. Marmara Akademi üniversite iş birliği ile uzman kadro tarafından yapılan stanford binet zeka testi eğitimine kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Stanford binet zeka testi uygulayıcı eğitiminin bitiminde ise e devletten sorgulanabilir devlet üniversitesi onaylı Stanford binet zeka testi uygulayıcı eğitimi sertifikası alınabilmektedir.

Stanford Binet Zeka Testi Eğitimine Kimler Katılabilir?

Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Okul öncesi öğretmenliği, Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim, Aile Danışmanlığı veya bu bölümlerin lisans ve yüksek lisans öğrencileri de katılabilir.

Stanford Binet Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi Sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak hemen inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın