Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Stanford Binet Zeka Testini Kim Buldu?

Stanford Binet Zeka Testini Kim Buldu?

Stanford Binet zeka testini kim buldu? Fransız okul sistemi için Sorbonne üniversitesi psikoloji bölümü yöneticisi olan Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon ile birlikte hazırlanan teste bir dizi soru yönergesi ve Paris’teki okul çocuklarının hangilerinde zihinsel gerilik veya öğrenme güçlüğü bulunduğunu tespit etmeyi amaçlamışlardır.

Stanford Binet Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Okul öncesi öğretmenliği, Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim, Aile Danışmanlığı veya bu bölümlerin lisans ve yüksek lisans öğrencileri de katılabilir.

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yeteneği Ölçmek İçin Kullanılır?

Stanford-Binet testinin 15 farklı alt testi ile birlikte zekanın göstergeleri kabul edilen dört tür zihinsel yeteneği ölçecek şekilde dizayn edilmiştir. Bunlar ise;

– Sözel Yargılama,

– Soyut/Görsel Yargılama,

– Niceliksel Yargılama,

– Kısa Süreli Bellektir.

Stanford Binet Zeka Testini Bunların yanı sıra aşağıdaki nicelikleri de ölçmektedir.

● Konsantre olma ve odaklanma yeteneği

● Genellikle fark edilmesi zor olan duyarlılık

● Belirli konularda ilgi ve istek

● Kendini geliştirme isteği

● Bilgiye açlık, kendi kendine öğrenme ve merak

● Düşünme becerileri

● Üst bilişsel farkındalıklar Stanford Binet Zeka Testini

● Planlama ve edindiği bilgileri hayatta kullanma şekli.

Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Testin yaş aralığı genelde 2 il 16 yaş aralığıdır. En küçüğü 2 yaşına girmiş çocuklar en büyüğü ise 16 yaşını bitirmemiş çocuklardır. Toplam 30 alt test çeşitleri ile yaş aralıklarında uygulanmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testinin Özellikleri Nelerdir?

Test bireylerin zihinsel potansiyellerini belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir.

Uygulama sonucunda ise bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir.Yapılacak olan zeka(IQ) testi, çocuklarımızın erken yaştaki zeka potansiyellerini tespit ederek buna uygun eğitim programları hazırlamak ve uygun kurumlara yönlendirmeyi hedeflemektedir. Bu zeka (IQ)testi, profesyonel psikologlardan oluşmuş bir araştırma grubu ile birlikte geliştirilmiştir. Her an dünya çapında milyonlarca insan bu testi kendi zeka (IQ) seviyelerini analiz etmek için kullanmaktadır. Testte toplanan verilerle birlikte istatistiksel bilgi sonucunda Gauss eğrisi ile temsil edilen zeka (IQ)ölçekleri ile ilgili doğrulanmış ve güvenilir bilgiler sunmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak hemen inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın