Disleksi Eğitmen Eğitimi Sertifika Kursu

Disleksi Eğitmen Eğitimi Sertifika Kursu

Disleksi eğitmen eğitimi sertifika kursu; eğitime katılacak öğretmen ve uzman kişiler, öğrenme güçlüğü çeken çocuklara erken okuma ve yazma yeteneklerinin hızlanması ve bu kayıpları en düşük seviyeye getirmek, akıcı ve doğru okuma, okuduğu bilgiyi anlam, ve kendini ifade etmekte kolaylık sağlamak amacı ile verilen eğitimlerdir.

Disleksi Eğitmen Eğitimi Nedir?

Disleksi, TDK tarafından sözcük anlamı (kelime kullanımın da yaşanan zorluk) anlamını taşımaktadır. Bu olayın doğuştan gelen bir öğrenim bozukluğu olarak tanımlanır. Okuma ve yazma sıkça dikkat çekerek ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Disleksi çocuklarda yaşıtlarına göre daha geç okuma ve yazma olayları ile görülmeye başlar. Kelimeleri doğru telaffuz edemez ve kelime kapasitelerini düşürdükleri görülmektedir. Bu bozukluğun nörolojik tabanlı bir bozukluktur. Doğuştan beyinde sol yarım bölümünde ki dil kullanımlarını denetleyen nöron bozuklukları ile kendini belli eder. Disleksi olan kişinin okuma, yazma ve telaffuz edebilme yetkilerinde meydana çıkan bozuklukların tümünü içerir. Bu hastalık, okuma, yazma, telaffuz yapma, sıralama yapma ve bilgiyi kontrol etme konularında sürekli olarak çeşitli sorunları çıkmasına sebep olur.

Disleksi eğitmen eğitimi, kişide bulunan öğrenme güçlüğünün en alt düzeye indirilmesi için hazırlanan programdır.  Bu eğitim sayesinde kişi okuduklarını kısa zaman içerisinde anlayabilir ve aynı zamanda becerilerinin gelişmesine sebep olabilir. Bu eğitimi alıp sertifikaya sahip olan kişiler ise çeşitli yerlerde görev yaparak çalışabilir. Özellikle bazı çocuklarda gelişim geriliği olduğu için bu eğitimi almak zorundadır. Bu sebeple de eğitmenler çeşitli eğitimler vererek çocukların kısa zaman içerisinde gelişmelerini sağlayabilir. Bu eğitimi verebilmek için ise sertifika şarttır. Sertifikası olan kişiler bazı kurumlara başvuruda bulunabilir ve işe alınabilir.

Disleksi Eğitmen Eğitimi Programına Kimler Katılabilir?

Disleksi eğitici eğitimi sertifika programına kimler katılabilmektedir? Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafında merak edilir. Disleksi eğitmeni eğitimi programına; özel eğitim bölümü, sınıf öğretmenliği okuyan kişiler, psikoloji, psikiyatri, pdr, Türkçe öğretmeni öğrencileri ve aynı zamanda mezun olan kişiler, Türk dili ve edebiyatı, okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi, Türkçe öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği bölümü öğrencileri veya mezun olan kişiler ve konuşma ve dil terapisi bölümünü okuyanlar ve mezun olanlar katılabilmektedirler. Düzenli bir şekilde eğitime girip sertifikayı da yine kısa zaman içerisinde alabilirler. Sertifikayı aldıktan sonra çeşitli yerlere başvuruda bulunabilirler ve çalışma sağlayabilirler.

Eğitim ve Sertifika Nasıl Alınır?

Disleksi eğitmen eğitimi sertifikası nasıl alınır? Disleksi eğitmen eğitimi, bu konu üzerinde açılmış olan akademi ve özel eğitim kurumlarında eğitimlere katılarak alınan bir kurs sistemidir. Bu eğitimi üniversiteler ve üniversite onaylı  kurs merkezleri seçilerek ve alanında uzman eğitmen barındıran kurumlardan alınması tavsiye edilmektedir. Eğitim 30 gün sürmekte ve eğitim sonunda 80 saatlik bir sertifika alınmaktadır.  Eğitimler uzaktan online eğitim olarak videolu ders şeklinde yapılmaktadır. Sertifika sınav hakkı 5 adettir ve sınavda en az başarı puanı minimum 50 olarak belirlenerek sınava tabi tutunulur. Sınav sonrası başarılı olan adaylara sertifikaları verilir. Sertifika aldıktan sonra ise çeşitli yerlere iş görüşmesi için başvuruda bulunulabilir. Sertifikası olan kişilerin iş bulma imkânı daha fazla olmaktadır ve kısa zaman içerisinde ise iş bulabilirler.

Disleksi Eğitici Eğitimi sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onayı Disleksi Eğitmenlik Eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın