Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Duyusal Oyun Örnekleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

Duyusal oyunlar, çocuklara dokunma duyusu yoluyla keşfetmeyi ve öğrenmeyi teşvik eden oyunlara denir. Dokunma duyusunun yanında işitme, görme, koku, tat ve hareket duyularını da kullanmayı çocuklara öğretmeyi amaçlar. Böylece çocuklar duyu sistemlerinden beynine giden bilgileri doğru şekilde işlemeyi öğrenirler, ellerine geçen materyallere nasıl tepki vereceklerini öğrenirler. Peki Duyusal oyun örnekleri ve etkinlikleri nelerdir inceleyelim.

Duyusal Oyun Örnekleri Nelerdir?

Duyusal oyunlar çocuklar ve bebeklere diğer oyunlara göre daha fazla hitap eder çünkü nispeten daha dağınıktır. Oyun hamuru, su oyunları, slime, çamur, pirinç dolu kutular, kinetik kum vb. materyallerle hazırlanan oyunlar, duyusal oyunlardır. Özellikle diğer oyunlarla ilgilenmeyen çocukların duyusal oyunlara daha olumlu tepkiler verdikleri görülmektedir.

Duyusal Oyunlara İlgili Etkinlik Önerileri

Duyusal oyun örnekleri ve etkinlikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bulgur, pirinç gibi küçük taneli bakliyatların içerisine minik boyutlardaki oyuncakları saklayabilir, çocuğunuzun elini içerisine daldırarak oyuncakları bulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Boş vitamin ve ilaç şişelerinin içerisini makarna ve benzeri kuru gıdalarla doldurup marakas yapabilirsiniz.
 • Harf şeklinde oyuncakları alüminyum folyoya sarıp çocuğunuzun içerisinden çıkarmasını ve hangi harfi bulduğunu söylemesini isteyebilirsiniz.
 • Duyusal Oyun Örnekleri Farklı doku ve boyutlardaki tek renk oyuncakları (örneğin yeşil) bir araya getirebilirsiniz. Suyun içerisine de atabilirsiniz.
 • Nişasta, bebek yağı ve gıda boyasını karıştırarak dilediğiniz renkte oyun hamuru yapabilirsiniz. Karıştırmasını da çocuğunuzun yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Nohut suyunu köpürtüp duyusal köpük hazırlayabilir, içerisine koyduğunuz plastik oyuncaklara banyo yaptırabilirsiniz. Üstelik çocuğunuz tadına baksa da sorun olmayacaktır.
 • Duyusal Oyun Örnekleri Mısır unundan çöl kumu yaparak içerisine koyduğunuz oyuncaklarla safari hazırlayabilirsiniz. Tadına da bakabilir.  Ya da mısır unu ile şantiye alanı oluşturarak inşaat çalışması yapabilirsiniz.
 • Sadece yoğurt ve nişasta kullanarak oyun hamuru yapabilirsiniz. Çocuğunuzdan yoğurmasını isteyebilirsiniz. İçerisinden fasulye çıkarmaca oynayabilirsiniz.
 • Duyusal Oyun Örnekleri Nişasta, su, gıda boyası karışımı hazırlayabileceğiniz en kolay ve en zevkli duyusal aktivite. Bu karışımla tek başına oynayacağınız gibi oyuncaklarınızı da karışımın içerisine atabilirsiniz.
 • Farklı çeşitlerde tüylü materyaller ile doku sepeti oluşturabilirsiniz.
 • Saksı toprağıyla evde bir kutunun içerisinde kendi tarlanızı oluşturabilirsiniz. İçerisine havuç, turp, maydanoz gibi sebzeler koyarak çocuğunuza yediği sebzelerin nasıl yetiştiğini öğretebilirsiniz.

Duyusal Oyun Eğitimi sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı duyusal oyun eğitimi sertifikası alabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın