Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Eğitim Koçu Nasıl Olunur? 

Eğitim koçu nasıl olunur? Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle eğitim koçu olabilmeniz için belirli şartlar vardır ve bu şartların kendinizde olması gerekir. Eğer bu şartların kendinizde olduğunu düşünüyorsanız daha sonra ise belirli bir sertifika almanız gerekmektedir. Bu sertifikayı almak için bu programı düzenleyen üniversitelerden online bir şekilde eğitim alarak sertifika almanız mümkün olmaktadır.

Uzaktan eğitim şeklinde yapılan bu programlara kayıt işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra eğitme düzenli olarak katılım sağlanmalıdır. Sertifika alabilmeniz için eğitim sonunda yapılacak eğitim koçluğu sınav soruları başarı ile çözülmelidir. Eğitim sonunda alınan e devlette sorgulanan üniversite onaylı öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikası ile eğitim koçluğu yapabilirsiniz.

 Eğitim Koçu Olmak İçin Ne Yapılmalı? 

Eğitim koçu nasıl olunur? Eğitim koçu olmak için öncelikle öğrenci koçluğu eğitimi veren üniversiteler tarafından düzenlenen programlara kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğitim koçluğu eğitimi veren üniversiteler çok sayıda vardır. Üniversiteler tarafından düzenlenen kurslara kayıt olmanızın ardından eğitim maratonu başlar. Eğitim ve sınav sürecinin başarılı şekilde tamamlanması ile alınacak sertifika ile eğitim koçu olmaya hak kazanabilirsiniz.

Eğitim Koçu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Eğitim koçu nasıl olunur, öğrenci koçu olmak için hangi bölüm okunmalı? Eğitim koçu olmak isteyen bir kişinin üniversitelerin ilgili bölümlerini tamamlamaları gerekir. Ayrıca düzenlenen eğitim koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programlarına katılım başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Eğitim koçu olmak isteyenler eğitimi tamamladıktan sonra eğitim sonunda verilen sertifika alması gerekmektedir. Eğitim koçu öğrencilerin gelişmesini sağladığı için ve onların başarı elde etmesi için çaba harcar. Eğer siz de  eğitim koçu olmaya karar verdiyseniz bir sertifika almanız gerekecektir. Psikoloji, Sosyoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi sosyal bilimler ile ilgili bir üniversite bölümü okuyan kişiler ve öğretmenler bu meslekte daha avantajlıdır.

Kimler Öğrenci Koçu Olabilir?

Eğitim koçu nasıl olunur, kimler eğitim koçu olabilir? Bazı şartları kendinde bulunduran ve aynı zamanda sertifikası olan kişiler eğitim koçu olabilir. Eğitim koçu olmak öncelikle öğrenci ile empatik iletişim kurma becerilerine sahip olunmalıdır. Öğrencinin akademik eğitim sürecinde destek olacağınızdan mutlaka iyi bir eğitim ve sertifika alınması şarttır. Sertifika almak için ise düzenli bir şekilde eğitime girilir fakat eğitim online bir şekilde gerçekleşir. 1 ayın sonunda ise sertifika alınabilir.

Öğrenci koçluğu sertifikası eğitimine katılabilecekler şu şekildedir:

 • Okullarda Eğitim ve Öğrenci Koçluğu yapmak isteyenler
 • Koçluk hizmeti vermek isteyenler
 • Bireylere ve çocuklara hedeflerinde yardımcı olmak isteyenler
 • Eğitim koçu nasıl olunur? Öğretmenler
 • Özel öğretim kurumlarında çalışanlar
 • Öğrencilerle iletişimini güçlendirmek isteyenler
 • Öğrencilere yol haritası belirlemede destek olmak ve fayda sağlamak isteyenler
 • Bireylere hedefleri için yardımcı olmak isteyenler
 • Öğrencileri hedef belirleme ve başarıya ulaşma gibi kavramlarla tanıştırmak isteyenler
 • Öğrencilerle çalışan ve çalışmak isteyenler
 • Öğrenciler ile iletişimini güçlendirmek isteyenler

Eğitim Koçu Ne İşe Yapar?

 Eğitim koçu nasıl olunur? Öğrenci koçu olmak isteyen bir kişinin öncelikle sertifikası bulunması gerekir ve bunun için sertifika veren yere kayıtlarını gerçekleştirmeleri şarttır. Sertifika aldıktan sonra ise kısa zaman içerisinde eğitim koçu olunabilir. Eğitim koçu öğrencileri düzenli bir şekilde takip eder. Öğrencileri takip ettikten sonra onların başarı elde etmesi için bir program hazırlar. Aynı zamanda onların gelişimine her geçen gün katkıda bulunur.

Eğitim koçluğu sertifikası alanlar ve mesleğin yeterliğini sağlayanlar:

 • Okullarda
 • Danışmanlık merkezlerinde
 • Etüt merkezlerinde
 • Özel öğretim merkezlerinde
 • Koçluk merkezlerinde
 • Koçluk eğitimi vermek isteyen kurumlarda çalışabilirler.

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Eğitim Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifikası alabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın