Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Kimler Oyun Terapisi Eğitimi Alabilir?

Çocuklar düşüncelerini ve hislerini oyuncaklar ve oyunlar vasıtasıyla daha rahat ifade ederler. Sözcükleri kullanmak yerine bunlarla kendilerini daha kolay bir şekilde dile getirirler. İşte oyun terapisti; çocukların yaşadığı psikolojik, sosyal ve duygusal problemleri oyunlar ve oyuncaklar aracılığıyla çözüme kavuşturabilen kişidir. Peki kimler oyun terapisi eğitimi alabilir, maddeler hâlinde şöyle cevaplayabiliriz:

  • Pedagoglar
  • Doktorlar
  • Hemşireler
  • Sosyal hizmet uzmanları ve öğrencileri
  • Öğretmenler
  • Okul Öncesi mezunları ve öğrencileri
  • Özel Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunları ve öğrencileri
  • Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, PDR öğrencileri ve mezunları

Oyun Terapisi Eğitimi Şartları Nelerdir?

Bu mesleği tercih etmek isteyen kişilerin ilk olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ya da Psikoloji bölümünü bitirmesi lâzımdır.

Ardından; Millî Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı merkezlerde eğitim alınabilir.

Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren sürekli eğitim merkezlerinden de oyun terapisi eğitimi almak mümkündür.

Kişi, gerçekleştirilen kurs programlarına katılır.

Eğitimi başarıyla tamamlar ve sınavda da iyi bir puan elde ederse oyun terapisi sertifikası alma hakkına sahip olur.

Eğitim Nereden Alınır?

Oyun terapisi eğitimi nereden alınır? Bu eğitim; MEB’e ya da üniversiteye bağlı kurumlarda verilir. Bazı üniversitelerde de oyun terapisi eğitimi sunulur.

Dersler örgün eğitim veya uzaktan eğitim şeklinde yapılır. Online eğitimlere internet üzerinden katılım sağlayabilirsiniz. Alacağınız sertifika E-Devlet üzerinden de sorgulanabilir geçerliliğe sahip olacaktır.

Bu sertifika, oyun terapisi alanında kariyer yapmanızı kolaylaştıracak ve iş başvurularınızın olumlu sonuçlanmasına büyük katkıda bulunacaktır.

Üniversite onaylı e devletten sorgulanan oyun terapisi sertifikası alabileceğiniz oyun terapisi sertifika programı içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Oyun Terapisi Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Kimler oyun terapisi eğitimi alabilir ve ne kadar sürer? Eğer çevrimiçi eğitim formatında ise süre genellikle 1 aydır. Eğitimi başarılı bir biçimde bitirip sınavı geçenler, 120 saatlik oyun terapisi sertifikasına hak kazanır.

Online eğitim programına dilerseniz gece, isterseniz gündüz; her an her yerde katılabilirsiniz. 1 ay süren çevrimiçi eğitimin ardından, yukarıda da bildirildiği gibi çoğunlukla 120 saatlik sertifika alınır.

Fakat bu süre her kurumda farklılık gösterir. Bazı yerlerde oyun terapisi eğitimi süresi ve sertifika saati değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu konudaki en doğru bilgiyi size, eğitim gördüğünüz kurum verecektir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın