Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Kum terapisi eğitimi, üniversiteler iş birliğinde ve gözetiminde uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilen programdır. Kum terapisi eğitimi sonunda e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı kum terapisi sertifikası verilmektedir.

Kum Terapisi (Sandplay) Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Sandpaly terapi, bireye iç dünyasını yansıtacak ve kendi sosyal gerçekliğini yansıtabileceği ve onarabileceği  kumdan bir dünya oluşturma fırsatı verir. 2 yaş ve üzeri tüm bireylerle ( yetişkinler, ergenler, aileler ) çalışırken kullanılabilir. Özellikle çocuklarla çalışırken kullanılan bir oyun terapi tekniğidir.

Yapılan çalışmalar kum terapisinin çocukların duygusal ve ilişkisel zorluklarını çözme ve travma tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Margaret Lowenfeld ve Dora Kalff ın ‘dünya tekniği çalışmasıyla Klein’in daha kolay çağrışımlar uyandırdığından çocuk terapi uygulamalarında kullandığı minik figürler uygulamasını sentezler. Oluşan bu tekniğe ‘ kum oyunu ‘ ( sandplay ) denilmiştir.

Kum Terapisi Eğitimi ‘ne Kimler Katılabilir?

– Psikologlar

– Psikolojik danışmanlar

– Aile danışmanları

– Sosyologlar

– Özel eğitimciler

– Çocuk gelişimciler

– Okul öncesi öğretmenleri

– Sınıf öğretmenleri

– Edebiyat öğretmenleri

– Türkçe öğretmenleri ve diğer tüm öğretmenler

– Alana ilgi duyan herkes katılabilir.

Kum Terapisi Malzemeleri Nelerdir?

Sandplay malzemeleri ; kum, minik nesneler, su ve kum tepsisi veya kum masasıdır.

Kum Terapisinin Özellikleri Nelerdir?

Kum oyunu çocukların kendi iç dünyaları ile iletişim kurmalarını hızlandırır ve kolaylaştırır. Yumuşak ve kinetik yapısı ile çocukları sakinleştirir ve duyularını uyarır. Böylece çocukların sözle anlatamadıklarını kum oyunu sayesinde ifade etmeye teşvik eder.

Kum oyununun sembolik dili vardır. Kum alanını yapılandıran çocuklar, figürleri oynatır ve konuşturur. Oyuncakların küçük ve çeşitli olması dilin kullanımını kolaylaştırarak oyunun dili olur.

kum terapisi, kumla oynarken çocuk dağıtır ve dağılır. Bu olay çocuğun içindeki kaosu ve sıkıntılı duygularını başka bireylere zarar vermeden deneyimlemiş olur. Bu süreç iyileşme sürecidir. Zamanla çocuk içindeki kaosun parçalarını anlatarak çözümler üretir. Bu sürece bilincin genişlemesi veya kişisel büyüme adı verilir.

Kum tepsisindeki nesnelerle çalışan çocuklar, kendi başına bir şeyleri nasıl yapılandırabileceği konusunda deneyimler kazanır. Problemlere çözümler getirebildiğini görmeye başladığında, kendine güveni gelişir ve güçlenir.

Örnek Dersi Buraya Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

Eğitim Süresi ve Şekli

Kum terapisi eğitimi  sertifika kursu, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 80 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Kum terapisi (sandplay) eğitimi sertifika kursu hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Kurs Programına katılmak ve sertifika almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın