Montessori Öğretmeni Nasıl Olunur?

Montessori Öğretmeni Nasıl Olunur?

Montessori eğitimi; çocukların yaşayarak öğrendikleri ve deneyimledikleri, iş birliği çerçevesinde gerçekleşen eğitim modelidir. Montessori eğitiminde seçimleri çocuklar yaparken yönlendirme görevi öğretmene aittir. Montessori öğretmeni nasıl olur inceleyelim.

Montessori eğitmeni olmak için yerine getirilmesi gereken bazı görevler bulunmaktadır. Montessori öğretmeni olmak isteyen kişiler Montessori eğitmenlik sertifikası almak için eğitim almalıdır. Montessori eğitmenlik sertifikası ya da Montessori liderlik sertifikasına sahip olan kişiler Montessori eğitmeni olabilmektedir. Montessori öğretmeni olmak için bu sertifikaları almak isteyenler ilgili kurumlara kurs başvurusunda bulunmalıdır.

Alanında uzman deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanan Montessori Eğitmenliği Sertifika Programı içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Montessori Eğitmeni Kimler Olabilir?

Montessori öğretmeni olmak için üniversitelerin bazı bölümlerinde eğitimi tamamlamış olmak gerekmektedir. Montessori eğitmeni olmak için mezun olunması gereken bölümler şunlardır:

– Psikoloji

– Hemşirelik

– Çocuk Gelişimi

– PDR

– Doktorluk

– Sosyoloji

– Öğretmenlik

Yukarıda sıraladığımız bölümlerin dışında gerekli şartları sağlayan ve Montessori eğitimine ilgi duyan herkes Montessori eğitmeni olmak için kurslara katılım sağlayabilirler.

Montessori Eğitmeni Nasıl Olunur?

Montessori eğitmeni olmanın temel şartı bu eğitime ilgi duymak ve Montessori eğitimini sevmektir. Montessori öğretmeni olmak isteyenler Montessori eğitimi ile ilgili kursları yakından takip etmeli ve başvuru yapmalıdır. Montessori eğitmeni olmak için belirlenen toplam saatteki dersleri tamamlamak gerekmektedir. Kurs sonunda dersleri başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler Montessori eğitmenlik sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Montessori eğitmenlik sertifikası alan kişiler eğitmen olmaya hak kazanırlar.

Montessori Eğitmeni Ne İş Yapar?

Montessori eğitmeni çocukların iş birliği içinde kendi deneyimleri ile öğrenmelerini sağlamaktadır. Montessori eğitmeni çocukları kendi yaptıkları davranışlar ile öğrenmeye teşvik etmektedir. Montessori öğretmeni çocukların bireyselliğini ön planda tutmaktadır. Bu eğitim sisteminde çocuğun kişiliği ön planda tutulmalıdır. Montessori eğitmeni çocukları gözlemlemeli ve gereken yerlerde yönlendirme yapmalıdır.

Montessori eğitmenliği sertifikası alan kişiler Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda ya da özel kurumlarda çalışabilmektedir. Montessori eğitmeni çocuğa özgüvenli olmasını ve bağımsız olarak hareket edebilmesini kazandırmaktadır.

Montessori öğretmeni çocuğun arkadaşları ile uyum içinde olmasını desteklemektedir. Montessori eğitmeni çocuklara direk olarak müdahale etmeden ve onlara kalıplaşmış metotları uygulamadan destek sağlamalıdır. Montessori ile çocuklar daha özgüvenli ve daha uyumlu bireyler olmaktadır. Montessori eğitmenleri çocuklara hayata dair öğretimler sunmaktadır.

Montessori Eğitmenliği sertifika programına katılarak e devletten sorgulanabilen devlet üniversitesi onaylı montessori eğitmenliği sertifikası alabilirsiniz. eğitim uzaktan online eğitim şeklinde yapılmakta olup internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Eğitime kayıt formunu doldurarak hemen katılım sağlayabilirsiniz. Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın