Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Montessori Sınıfı Nedir, Nasıl Olur?

Montessori sınıfı, Montessori eğitim metodunun buna uygun materyallerle uygulandığı sınıflardır. Montessori sınıflarında çocuklar, kendi özelliklerine göre, eğlenerek eğitim görür.

Bu çerçevede Montessori sınıfları, çocuk için yaşayarak öğrenme ortamıdır. Bu sınıflarda ezberci yaklaşımlara, dar kalıplara, tekdüze metotlara yer yoktur.

Sınıflar Montessori prensiplerine uygun dekore edilir. Örneğin materyallerin hepsi, çocukların kolayca ulaşabileceği şekilde konumlandırılır.

Tüm materyaller çocukların kullanımına yöneliktir. Sandalyeler ve masalar da onların boyuna uygundur.

Duvara asılmış resimler de çocukların göz hizasındadır. Çevre, çocukların özgürce hareket edebilmesine imkân tanıyacak biçimde düzenlenir. Her eşyanın belli bir yeri vardır.

Montessori Sınıfı Ne Demek?

Montessori eğitim metodu temel alınarak tasarlanan, buna uygun eğitim verilen yerlere Montessori sınıfı denir. Burada tüm eşyalar Montessori ’ye uygundur. Çocuklar bu sınıflarda güçlü yönlerini, yeteneklerini, ilgi alanlarını keşfetme imkânı bulur.

Montessori eğitmenliği sertifika programı eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Montessori Sınıfı Nasıl Olur?

  • Bu sınıflar, çocukların faaliyet alanını kısıtlamayacak bir yapıda tasarlanır. Tüm materyaller onların erişebileceği yerlerde bulunur. Dolapların boyu çocukların boyu ile orantılıdır. Böylece Montessori sınıfları çocuklara duyu hassasiyetini geliştirebilecekleri bir ortam sunar.
  • Materyallerin birbiriyle olan renk uyumları, albenisi, bütünlüğü, temizliği; kısaca tüm detayları önceden planlanmıştır.
  • Çocuklar için tamamıyla özgürlüğün hâkim olduğu bu sınıflar, onlara diledikleri gibi tercihte bulunma fırsatı verir.
  • Çocuklar Montessori sınıflarında rahatça dolaşır, zevkine uygun etkinlikleri seçer, arzu ettiği materyallere kolayca ulaşır ve kullanır.
  • Montessori sınıfı nasıl olur? Sorusunu cevaplarken, doğallığın ve gerçekliğin bu ortamlarda çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekir. Tercih edilen bütün materyaller günlük hayatta kullanılan materyallerdir.
  • Her materyalden genellikle bir tane yer alır. Bunun amacı, çocuklara sabırlı olmayı ve başkalarının hakkına saygı göstermeyi öğretmektir.
  • Ayrıca bu sınıflarda Montessori mobilyaları kullanılır. Bunlar, çocukların fiziki özellikleri dikkate alınarak tasarlanmışlardır. Bu mobilyalar sınıflara yerleştirilirken de aynı hassasiyet gösterilir.

Montessori Sınıf Materyalleri Nelerdir?

Montessori sınıfı materyalleri aşamalı biçimde; basitten zora, somuttan soyuta doğru dizayn edilir. Montessori sınıflarında kullanılan materyal çeşitleri çocukların yaş gruplarına göre farklılık gösterir.

Sayı blokları, oyuncaklar, tırmanma duvarı, dil gelişim materyalleri bunlardan bazılarıdır. Oyun kartları, duyu materyalleri, oyun setleri de Montessori sınıflarında kendine yer bulur.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın