Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun terapisti nasıl olunur? Diye merak ediyorsanız, bunun son derece kolay olduğunu bilmelisiniz. Çünkü oyun terapisi eğitimleri genellikle 1 ay gibi kısa bir sürede tamamlanır. Üstelik uzaktan eğitim alma imkânınız da mevcuttur.

Oyun terapisti olmak isteyenlerin; PDR, Klinik Psikoloji yahut Psikolojik Danışmanlık gibi bölümlerden birini bitirmeleri gerekir. Bu mesleği tercih edecek kişilerde psikolog unvanı aranır.

Oyun Terapisti Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

PDR ya da Psikoloji bölümünü tamamlamış olmak veya doktorasını bu bölümlerden birinde yapmak gerekir. Bölüm yeterliliğini sağlayanlar oyun terapisi eğitimi programlarına katılmaları gerekir. Psikolog unvanına sahip değilseniz oyun terapisti olamazsınız. Peki Oyun Terapisti nasıl olunur?

Oyun Terapisti Kimler Olabilir?

Oyun terapisti eğitimine katılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğitimine psikoloji alanında devam eden kişiler
  • Psikolojik danışmanlık mezunu olanlar
  • Oyun terapisi eğitimi alanlar

Oyun Terapistleri Ne İş Yapar?

Oyun terapisti nasıl olunur? Sorusunu cevapladıktan sonra, bu alandaki terapistlerin görevlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Çocuğun yaşadığı psikolojik, davranışsal, sosyal ya da duygusal sorunları oyunlardan, oyuncaklardan yardım alarak çözüme kavuşturur. Bunu yaparken çocuğa bir öğretmen gibi yaklaşmaz veya doktor gibi muamele etmez. Bilakis ona arkadaşı gibi davranır, kendini rahat hissetmesini ve sorunlarını daha kolay dışarı vurmasını sağlar. Böylece ona problemleriyle başa çıkmasının yollarını öğretir. Ruhsal açıdan daha sağlıklı bir birey olmasına yardım eder. Oyun Terapisti nasıl olunur, ne işe yarar?

Oyun terapisinin başlıca kullanım alanları şu şekildedir:

  • Aile içi veya okulda şiddet, akran zorbalığı
  • Kardeşler arasındaki kıskançlık
  • Altını ıslatma veya istemsiz dışkı kaçırma
  • Taciz
  • Endişe, korku, kaygı, stres
  • Davranışsal bozukluklar (Küfür etmek, arkadaşlarına vurmak, yalan söylemek, hırsızlık yapmak vb.)
  • Yeme sorunları

Terapistler bunun gibi onlarca sorunun ortadan kaldırılmasında oyunlara ve oyuncaklara başvurur. Böylece çocukların kendilerini özgürce ifade etmesine imkân tanır. Onları sorunlarıyla yüzleştirerek bunların üstesinden gelmeleri konusunda rehberlik eder.

Oyun Terapisti Maaşları Ne Kadar?

Oyun terapisti nasıl olunur? Diye merak edenlerin aklına en çok takılan konulardan biri de oyun terapisti ne kadar maaş alır? Sorusudur.

Bu sorunun yanıtı kişinin hangi kurumda çalıştığına ve yetkinlik düzeyine göre değişir. Çalışma yılı, meslekî tecrübe, bulunulan şehir gibi faktörler maaşların farklı olmasına yol açar.

Özel kurumlarda ve kamu kurumlarında oyun terapistlerinin maaşları değişkenlik arz eder. Mesleğe yeni başlayan kişiler asgari ücret düzeyinde maaş alırken, deneyim arttıkça maaş da buna paralel olarak artar.

Üniversite iş birliği ile hazırlanmış oyun terapisi sertifika programına katılarak e devletten sorgulanan devlet üniversitesi onaylı oyun terapisi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın