Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Stem Öğretmeni Nasıl Olunur?

Stem Öğretmeni Nasıl Olunur?

Dijital çağın gereklerine uygun fikir ve çalışmalar yürütecek kişiler yetiştirme zamanına katkı sağlamakta olan stem öğretmenliği için eğitim birimleri, merkezleri ve fakültelerinden mezun olmak şarttır. Özellikle ilk başta sınıf öğretmenleri stem öğretmenliği sertifika uygulamalarına başvurabilir. Sertifikalı eğitimler çoğunlukla çeşitli üniversitelerin birimlerinde ve bünyesinde verilmektedir. Peki stem öğretmeni nasıl olunur, kimler olabilir inceleyelim.

Stem eğitim programı genelinde stem yaklaşımının neyi oluşturduğuna dair bilgiler öğretmenler ile paylaşılır. Stem eğitmeni eğitim derslerinde;

  • İnovasyon gibi,
  • Yaratıcı düşünme yetisi,
  • Mühendislik fikirleri,
  • Uygulama ölçme gibi konular bulunur. Dalında yeterlilik sağlayan profesyonellerin verdiği kurslar ile de eğitimler desteklenmektedir.

Stem, disiplinler arası yeni bir öğretim sistemi olarak ifade edilir. Stem öğretmeni ise öğrenciye düşünme odaklı çalışmalar yürütmesinde yardımcı olur. Öğrencinin moralini arttırırken bir taraftan da becerilerini öne getirmesine yardımcı olur. Fen, teknoloji, mimarlık ve matematik disiplinlerini bir arada birleştirerek öğrenci bireylerin farklı düşünceler oluşturabilmesi kabiliyetini çoğaltan stem öğretmeni, onların hem haftalık hayatta hem de meslek yaşamlarında daha başarılı olmaları için pratik fikirler öğretir ve bu bakış yöntemini onlara aşılar.

Stem Öğretmeni Kimler Olabilir?

Stem eğitmeni olabilmek için üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmak gerekir. Çağın gelişimine uygun olmak için bu sisteme girebilmek ve stem öğretmeni olabilmek için lisans düzeyinde mezun olmuş olmak gerekir.

Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur. Stem eğitici eğitimi kursuna ;

– Fen bilimleri öğretmenleri ve öğrencileri ( Fen ve Teknoloji, Biyoloji, Kimya, Fizik ),

– Sınıf öğretmenleri ve öğrencileri ,

– Matematik öğretmenleri ve öğrencileri,

– Okul öncesi öğretmenleri ve öğrencileri,

– Her bölümden üniversite öğrencileri,

– Anne-babalar ve STEM eğitimine ilgi duyanlar

– Bilgisayar öğretim teknolojileri branşlarından ortaokul ve lise öğretmenleri katılabilir.

Stem Öğretmeni Ne İş Yapar?

Stem öğretmenleri bireylerin düşüncelerini ve disiplinlerini bir araya getirerek onların farklı düşünebilme kabiliyetlerini arttırmaktadır. Bireylerin günlük yaşamlarına daha sağlıklı ve meslek hayatlarında daha başarılı olmaları için onları hazırlar. Hayatlarında bireylerin daha başarılı olmaları için onlara pratik düşünme yetisi gibi özellikleri kazandırır ve aşılar. Stem öğretmeni olduğunuz takdirde yapacağınız işlerin genel tanımı bu şekildedir. Stem eğitmenleri bireyleri hayatta daha başarılı olmaları için hazırlamaktadır.

STEM öğretmeni, STEM eğitimleri olan fen, teknoloji, mühendislik, matematik ve son zamanlarda eklenen sanat dersleri ile öğrencilerin yaratıcılıklarını, eleştirel düşünme kabiliyetlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır. STEM öğretmeninin asıl amacı gelişen dünyada çağın gereklerine uyum sağlayan ve başarılı üniversite öğrencileri yetiştirebilmektir.

STEM öğretmeni, öğrencilere araştırma yapmayı sevdirmeli, onların üretebilmeyi ve bilgilerin üzerine daha farklı fikirler koyarak ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Öğretmen bu eğitim sırasında öğrencilere kodlama yapabilmeyi göstermeli, fen deneyleri yaparak teorikte kalan bilgileri böylece uygulamaya dökerek hem eğlenmiş hem de öğrenme gerçekleştirmiş olur. Bu eğitim sürecinde STEM öğretmeni öğrencilere mantık muhakeme yeteneğiyle birlikte sorgulamayı, karar vermeyi, probleme odaklanma vs. başka konuları da öğrencilerine kazandırır. Dikkat dağınıklığı bulunan bir öğrenci STEM dersleri ile bu sorunu yenebilmektedir.

STEM eğitmeni sadece sayısal alanda eğitim vermez. Sosyal bilimler yani edebiyat sanat tarih vs. konularda da öğrenciye yetkinlik derecesine gelecek düzeyde eğitimler verir.

STEM öğretmeni bu eğitimlerle öğrencilere ilk olarak 21.yy. yetkinliklerini kazandırmayı amaç edinir. Çözüm odaklı düşünmeyi ve öğrenme motivasyonunu artırmak da öğrencilere kattığı diğer unsurlardır. Bu eğitimler sonucunda öğrenci, model tasarımı ve kodlamaya kadar her şeyi yapmada yetkinlik kazanır.

Stem Eğitmeni Ne Kadar Maaş Alır?

STEM öğretmenlerinin maaşları tamamen eğitmenlerin kendilerini ne kadar geliştirdiğine bağlıdır. Her kurumda olduğu gibi STEM öğretmenliğinde de tecrübeye bağlı maaşlar değişiklik göstermektedir. STEM öğretmeni olduğunuz zaman maaş en az asgari ücret düzeyinde olur. Bilgi birikimi tecrübe gibi etkilerle maaşlar artış gösterir. STEM eğitmeni mesleğinin maaş skalasını belirleyen unsurlar ise kamuda çalışma olayı, mesleki tecrübe zamanı ve vereceği ek ders zamanların süresidir.

Stem Eğitici Eğitimi Sertifika Programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stem Eğitmen Eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın