Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Uyku Koçluğu Eğitimi Sertifikası

Uyku Koçluğu Eğitimi Sertifikası

Uyku koçluğu eğitimi, üniversite iş birliğinde profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanmış sertifika programıdır. Uyku danışmanlığı eğitimi uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup internetin olduğu her yerden katılım sağlayacağınız programdır. Uyku eğitmenliği eğitimi programını başarı ile tamamlayanlar e devletten sorgulanan üniversite onaylı uyku koçluğu eğitimi sertifikası sahibi olacaklardır.

Uyku Koçluğu Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Uyku koçluğu eğitimi ile bebeklerin uyku sorunları ile doğru bilgiler verecek uyku danışmanları yetiştirmek amaçlanmıştır. Bilimsel veriler eşliğinde ebeveynleri hamile ve bebek uykusu konusunda bilinçlendirecek, onları güçlendirecek, eğitime ve değişime adım atmaları için yüreklendirme görevini üstlenecek uyku koçları yetiştirmek hedeflemektedir. 

Uyku eğitmenliği sertifika programı ile bebeğin ağlama anlamlarını çözme, bebeğin kendi kendine sakinleşmesini sağlayacak ortamları oluşturma bilgi ve becerisine sahip olabilirsiniz.

Uyku danışmanlığı eğitimi sertifika kursu sonunda bebeklere nasıl sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırılacağı konusunda yetkinlikler kazanarak uyku eğitmeni olabilir ve sertifikanızı almanızla birlikte bu mesleği icra edebilirsiniz.

Sağlıklı uyku, sağlıklı anne, ve sağlıklı toplum anlayışı ile Marmara Akademi ie üniversite işbirliği ile hazırlanan uyku eğitmenliği eğitimi tüm annelerin ve uyku eğitmeni olarak kariyer planlayan kişiler içindir. Uyku eğitmenliği eğitimi sertifikası alarak sizlerde bu mesleği yapabilirsiniz.

Uyku Eğitmenliği Eğitimi ile sadece çocuklarımızın uykuya dalma alışkanlıklarının değiştirilmesi ile uyku sorunları giderilmemektedir. Psikolojik kuram metotlarında kullanılan uyaranı aşamalı kes ve uyaranı bir anda kes yaklaşımlarından tamamen farklı olarak uyku koçları kesintisiz uyku açısından tek önemli olan uykuya uyaran olmadan dalabilmeyi öğretmeyi amaçlamaktadır.

Çocuğun başa çıkamadığı durumlarda annenin müdahale şekli, çocuğun bundan sonraki ilişkilerini ve gelişimindeki akışı etkileyeceği için ebeveynlerin bu süreçte Uyku koçlarından destek alması son derece önemlidir.

Uyku Eğitmeni ile Anne, bebeğiyle hep göz ve ten teması içinde olma yöntemini öğrenir. Kendine inanan anne uyku eğitiminde başarıya ulaşmaktadır.

Uyku Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası Kimler Alabilir?

Uyku koçluğu eğitimine dileyen herkes başvuru yapabilir. Çocuğu 3-36 ay arası olan ve uyku sorunu yaşayan her aile uyku danışmanına başvurabilir. Uyku koçluğunu meslek edinmek isteyenler ve koçu olmak isteyenler başvuru yapabilir.

Uyku Koçluğu Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Uyku danışmanlığı sertifikası alan ve mesleğin yeterliklerini sağlayanların çalışma alanları şu şekildedir:

– Uyku danışmanlığını profesyonel olarak yapabilir
– Uyku merkezlerinde çalışabilirler,
– Uyku koçluğu yapabilirler,
– Anne babalara uyku danışmanlığı yapabilirler,
– Belediyelere uyku koçluğu eğitmenliği projeleri yapabilirler.
– Uyku eğitimi üzerine seminer ve çalışmalarda bulunabilirler.

Uyku Koçluğu Nedir?

Bebek, çocuk ve yetişkinlere uyku konusunda yaşadıkları zorluklara uzun vadeli ve dengeli çözümler sunan kişiler uyku koçu denir. Uykusuzluk anneler için önemli bir sorundur. Özellikle yeni doğmuş bebeği olan annelerin nasıl baş edileceğini bilmediği en önemli konuların başında bebeklerin uyku problemidir. Uyku eğitmenleri sayesinde bu sorunlar kolaylıkla çözüme kavuşabilmektedir. Bundan dolayı uyku danışmanına ve uyku danışmanlığı mesleğine ihtiyaç ve talep artmıştır.

Uyku sorunu yaşayan bebekler geceleri 10-12 saat deliksiz uyumaz veya gündüz uykuları çok düzensizdir. 3-36 ay arasında çocuğu olan uyku sorunu yaşayan her ebeveyn uyku danışmanına başvurabilir. Uyku eğitmenleri, desteksi uyku, doğru uyku rutini oluşturma kesintisiz gece uykusu ve kendisini sakinleştirme kapasitesi konusunda hizmet verirler.

Uyku koçluğu, 0-6 yaş arası çocuklarda uyku düzeni bozukluklarının giderilmesine yönelik olarak, çocuğun uyku düzeninin, uykuya dalma alışkanlıklarının, kaliteli uyku için uyku ortamının şartlarının oluşturulmasının, uykuyu etkileyen tıbbi sebeplerinin semptomlarının tespit edilmesinin tamamını içerir.

Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi, bebekler ve çocukların sallanmadan, kucakta gezdirilmeden, emzirilmeden vb. destekler olmadan kendi kendilerine nasıl uyulabileceklerini öğretmek ve gece boyunca kesintisiz uyumasını sağlamaktır. Sağlıklı olmayan uyku alışkanlıkları uyku eğitimi ile sağlıklı uyku alışkanlıklarına dönüştürülebilmektedir.

Uyku hayatımızı düzgün şekilde devam edebilmemiz ve metabolizmamızın dinlenmesi için önemli bir temel ihtiyaçtır. Daha güzel uyuma, uyuma ritmi, uyku gerekliliği, uyku süresi gibi konulara uyku eğitimi ile hâkim olabileceksiniz.

Uykusuzluk çocukların gelişimleri ile ilgili en önemli problemlerden biridir. Gece boyunca deliksiz uyku uyuyamayan bebekler, sık sık uyanıp sallanma, emme veya kucak ihtiyacı hissederler.

Kendini sakinleştirebilme becerisi kazandırılmamış bebek, ya uykusuzdur yada anneye, memeye, veya sallanma şeklinde uykuya alıştırılmıştır. Bu durum bebekte uykuya zor dalma, sık sık uyanma, huysuzlanma, dikkatin çabuk dağılması, öğrenme zorluğu çekme, adaptasyon sıkıntısı yaşama ve keyifsizliğe yol açar.

Uyku Hijyeni Nedir?

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için gerekli olan tüm şartların oluşmasını sağlayan kuraların tamamına uyku hijyeni denir. Daha iyi ve düzenli bir uyku için doğrular ve yanlışlar birbirinden ayrılarak, hali hazırdaki rutinler gözden geçirilerek ve ince ayarlar yapılarak düzenli ve kaliteli uyku ritmi oluşturmak amaçlanır.

Uyku Koçları Ne İş yapar?

Uyku danışmanları Ne İş Yapar? Uyku danışmanları çalışmalarında uyku hijyenine odaklanırlar. Uyku hedeflerinize ulaşmanız yardımcı olurlar. Uyku hijyeninizi ve uyku ile pozitif ilişkinizi düzenler. Uyku koçları belirlenen uyku hedeflerine ulaştırmak için gerekli çalışmaları yapar. Sağlıklı uyku düzeninizi nasıl oluşturup koruyacağınız konusunda eğitim ve motivasyon oluşturarak sizlere özelleştirilmiş bir plan ve destek oluştururlar.

Uyku Koçluğu Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Uyku danışmanlığı Sertifikası nasıl alınır? Uyku koçluğu sertifikası sahibi olmak için öncelikle uyku eğitmenliği eğitimi alınmalıdır. Alanında uzman deneyimli eğitmenler tarafından üniversite işbirliği ile hazırlanan sertifika programlarına katılım sağlamalısınız. Eğitimi ve eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamanız durumunda e devletten sorgulanan üniversite onaylı uyku koçluğu eğitimi sertifikası sahibi olursunuz.

Uyku Eğitmenliği Eğitimi İçeriği Nasıldır?

Uyku danışmanlığı eğitim içeriği şu şekildedir:

 • Uyku Eğitmenliğine Giriş
 • Uyku Danışmanın Rolü Nedir?
 • Uyku Eğitimi Nedir? Neden Gereklidir? Ne Zaman Başlanmalıdır?
 • Uyku Eğitimi ve Emzirme İlişkisi?
 • Emzirme ve Bağlanma İlişkisi
 • Emme ve Uykuya Geçme İlişkisi
 • Uyku Eğitiminde Gece Beslenmesi Nasıl Yapılmalı?
 • Uyku Eğitimi ve Ağlama İlişkisi?
 • Bebekler Neden Ağlar?
 • Ağlamanın Bebekler Üzerindeki Etkisi
 • Uyku Eğitiminde Ağlamanın Yeri?
 • Sağlıklı Uyku İçin Gereken Şartlar?
 • Rutinler-Bebeğin Odasının Ayrılması – Odanın Fiziksel Kuralları
 • Bebeklerde Uyku Düzeni
 • Uyku Programı Oluşturma
 • Anne ve Bebeği Sakinleştirme
 • Uyku Eğitimi Yöntemleri
 • Kim West Metodu
 • Tracy Hogg?
 • Yatır Kaldır Metodu
 • Ferber Metodu?

Uyku Eğitmenliği Eğitimi Süresi ve Şekli Nasıldır?

Uyku koçluğu eğitimi sertifika kursu, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 120 Saatlik Sertifika
Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders ( A-Senkron)
Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test
Sertifika Sınav Hakkı: 5
Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan
Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Uyku eğitmenliği eğitimi sertifika kursu hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Uyku danışmanlığı eğitimi kurs Programına katılmak ve sertifika almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın