Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Resim Analizi Nedir?

Resim analizi, çocukların çizdiği resimlerden hareketle çeşitli psikolojik testler yoluyla iç dünyasını ve gelişim düzeyini anlamak ve anlatmak için kullanılan bir tekniktir.

Resim yorumlama, psikolojide sıklıkla kullanılan bir projektif (yansıtıcı) bir olayı saptama yöntemidir. Resim yorumlama, genellikle çocuk yaş grubundaki bireylere uygulanır fakat yetişkin yaş grubundaki bireylere de ruh sağlığı analizinde kullanılabilir.

Resim Analizi Testi Nedir?

Resim analizi testi, genellikle çocukların olmak üzere birçok yaş grubunun ruh sağlığını analiz etmede, iç dünyasında ki olayları anlamada ve gelişim düzeylerine ilişkin bulgular elde etmede kullanılan bir psikolojik testtir. 

Resim yorumlama testi, özellikle çocuklara uygulanan psikolojik testler arasında bulunan  projektif (yansıtıcı) testler grubuna girer. Resimlerin analizi testinin projektif (yansıtıcı) olması, ölçek sistemine sahip olmamayı ve kişinin iç dünyasındaki olayları detaylı şekilde analiz etmeyi ifade eder. Resim yorumlama testinde kişinin duyguları ve düşüncelerine ilişkin kapsamlı bir analiz yapılmasını hedefler, kişi önceden netleştirilmiş soru ve cevaplar ile sınırlandırılmaz. Bu sayede iç dünyasındaki olaylar ve ruh sağlığı durumu hakkında detaylı bilgi edinilir.

Resim Analizi Kaç Yaşa Yapılır?

Resim yorumlama 2 yaştan itibaren yapılabilmektedir. Genellikle çocuk yaş grubundaki kişilere uygulansa da bu teknik yetişkin yaş grubundaki kişilere de uygulanabilir.

Resim Analizi Nasıl Yapılır?

Resimlerin analizi, birçok farklı psikolojik testler kullanılarak yapılır. Resim analizini yaparken çocuğa testin çerçevesinde uygun olan bir yönerge verilir. Çocuk resmi çizdikten sonra uzman olan kişi çocuğa resimde yer verdiği figürler ve şekiller ile hakkında faklı sorular sorar. Bu sorular yargılayıcı tonda olmamalıdır bilakis teste tabi olan kişinin iç dünyası anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Resim Analizinde Kullanılan Psikolojik Testler Nelerdir?

Resim analizi genelde kullanılan psikolojik testler şunlardır:

  • Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi
  • Machover Bir İnsan Çiz Testi
  • Bir Aile Çiz Testi
  • Var Olmayan Hayvan Çiz Testi
  • Kaktüs Çiz Testi
  • Ev-Ağaç-İnsan Testi
  • Çiçek Ailesi Resmi Çiz Testi

Çocuk Resimleri Yorumlama ve Analiz sertifika programına katılarak e devletten sorgulanan üniversite onaylı Çocuk Resim Yorumlama ve Resim Testleri Uygulayıcı sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın