Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Stanford Binet Zeka Testi Nedir?

Fransız okul sistemi için Sorbonne üniversitesi psikoloji bölümü yöneticisi olan Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon ile birlikte hazırlanan teste bir dizi soru yönergesi ve Paris’teki okul çocuklarının hangilerinde zihinsel gerilik veya öğrenme güçlüğü bulunduğunu tespit etmeyi amaçlamışlardır.  Yapılacak olan zeka(IQ) testi, çocuklarımızın erken yaştaki zeka potansiyellerini tespit ederek buna uygun eğitim programları hazırlamak ve uygun kurumlara yönlendirmeyi hedeflemektedir. Peki Stanford Binet Zeka testi nedir, nasıl yapılır, nasıl uygulanır inceleyelim.

Stanford Binet Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Test bireylerin zihinsel potansiyellerini belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Uygulama sonucunda ise bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir.

 Bu zeka (IQ)testi, profesyonel psikologlardan oluşmuş bir araştırma grubu ile birlikte geliştirilmiştir. Her an dünya çapında milyonlarca insan bu testi kendi zeka (IQ) seviyelerini analiz etmek için kullanmaktadır. Testte toplanan verilerle birlikte  istatistiksel bilgi sonucunda Gauss eğrisi ile temsil edilen zeka (IQ)ölçekleri ile ilgili doğrulanmış ve güvenilir bilgiler sunmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Toplam 30 alt test çeşitleri  ile yaş aralıklarında uygulanmaktadır. Bireysel test olduğu için tek oturumda sadece bir kişiye uygulanır. Uygulayıcı tarafından bireye, teste uygun olarak sorular yöneltilir ve bireyden bu soruları yanıtlaması istenir.

Test uzmanının inisiyatifi ile testin uygulanmaya başlanacağı yaş belirlenir. Bu yaş genellikle takvim yaşı ya da takvim yaşının bir alt yaşıdır. Eğer çocuk kendisine verilen sorularda başarısız olursa bir  altta bulunan yaş dilimlerine inilebilir. Bütün soruların doğru cevaplayabildiği yaş çocuğun temel yaşı olarak kabul edilir. Temel yaş tespit edildikten sonra test daha ileri yaş sorularını çocuğa uygulayabilir. Çocuğun hiçbir test basamağını bilemediği noktaya gelindiğinde test sonlandırılır. Test puanlandıktan sonra  temel yaşın üzerine eklenen verilmiş doğru cevaplar ile çocuğun zeka yaşı bulunur. Sonrasında takvim yaşı ve zeka yaşından yola çıkarak zeka bölümü hesaplanır.

zeka bölümü bu formül ile hesaplanır:

zeka bölümü = takvimdeki yaşı /zeka yaşı x 100

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yaşında Yapılır?

Testin yaş aralığı genelde 2 il 16 yaş aralığıdır. En küçüğü 2 yaşına girmiş çocuklar en büyüğü ise 16 yaşını bitirmemiş çocuklardır. Toplam 30 alt test çeşitleri ile yaş aralıklarında uygulanmaktadır.

Bu Test Kimlere Uygulanır?

Stanford Binet Zeka testi kimlere Uygulanır? Stanford Binet Testinin uygulama alanı genelde 2 ile 26yaş arasındadır. Stanford-Binet testi çeşitli yaşlardan kişilere uygulanabilmektedir bunun yanı sıra çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler için daha uygundur.

Alanlar ile ilgili Alt testler ve Stanford-Binet için uyarlanmış yaş uzamları:

Alan Alt Test Yaş Uzamı

 • Sözel akıl yürütme ve Sözcük dağarcığı genişliği için 2-23
 • Kavrama becerisi için 2-23
 • Saçmalıklar için 2-14
 • Sözel ilişki yatkınlığı için 12-23
 • Soyut/görsel akıl yürütme Örüntü analizi için 2-23
 • Kopyalama için 2-13 Stanford Binet Zeka
 • Matrisler için 7-23
 • Kağıt kesme ve katlama için 12-23
 • Niceliksel akıl yürütme Nicelikler için 2-23
 • Sayı dizileri için 7-23
 • Eğitim için 12-26
 • Kısa süreli bellek Boncuk belleği için 2-23
 • Cümle belleği için 2-23
 • Sayı belleği için7-23
 • Nesne belleği için 7-23

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak hemen inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın