Size bir telefon kadar yakınız
05446449664

Yaratıcı Drama Nedir ?

Yaratıcı Drama Nedir ?

Son zamanların gözde konularından olan Drama ve Yaratıcı Drama konusunu meraklıları için araştırdık.  Hayatın her alanında giderek kendini daha çok hissettiren Yaratıcı Drama artık günlük hayatın bir parçası haline geldi. Öyleyse Yaratıcı Drama nedir ? sorusuna cevap arayalım.

yaratıcı drama nedir marmara akademi

Yaratıcı Drama Nedir ?

Herhangi bir grubun üyelerin yaşama tecrübelerinden hareket ederek bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol alma gibi tekniklerden faydalanarak canlandırılmasına Yaratıcı Drama diyoruz.

Bu rol alma ve canlandırma bölümleri yetkin bir lider/ uzman eşliğinde sürdürülür. Zamanla bu eylem kendiliğindenliğe (spontane), şimdi ve burada ilkesine, -mış gibi yapmaya dönüşür.

Yaratıcı Drama Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kısaca “Yaparak ve yaşayarak öğrenme” diye adlandıracağımız yaratıcı drama kişinin kendini her ortamda ifade etmesini sağlar. Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlamanın yanı sıra eleştirel düşünme yeteneği de kazandırır. Özellikle dezavantajlı grup dediğimiz asosyal kişilerde sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi oluşturur. İletişim becerileri ve moral değerleri kazandıran Drama kişinin kendini tanımasına ve problem çözme becerisi kazanmasına olanak sağlar.

Toplumsallaşmayı sağlayarak toplumda hoşgörülü, empatik, demokratik bireyler yetiştirmeye çalışan yaratıcı drama, çocukların kurgusal düşünme biçimleriyle gerçek yaşam arasında bağlantı kurmalarına yardım eder. Çocukların yaşamın ilk yıllarından itibaren bu becerileri edinmesi gelecekte sağlıklı ve refah içinde yaşayan bir toplum için elbette ki önemlidir.

Bütün bu kazanımlarının yanı sıra çoğu kimse tarafından pek fark edilmeyen bir özelliği daha vardır ki o da her insanda gizli ya da açık ama mutlaka bulunan sanatçı yönünü ortaya koyar. Hayal gücünü geliştirmek gibi bir kazanımla birlikte diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlem yapmasını sağlar ki bu kazanım bile hepimizin bu kursa gelmesinde kuvvetli ve yeterli sebeptir.

Hele ki drama, empati becerisini geliştirir ki sanırım bugünkü iletişim sorunlarımızın büyük bir kısmında empati özelliğimizi kaybetmemiz önemli rol oynamaktadır.

Yaratıcı Dramayı Nerelerde Kullanabiliriz ?

Yaratıcı Drama hayatın her alanında lazımdır. Okul öncesi yaşlardan başlayarak herkesin katılabildiği yaratıcı drama, yöntem ve araç olarak hemen her alanda kullanılabilir. Eğitim bilimleri, psikolojik danışma ve rehberlik, sosyal hizmetler, sokak çocukları, işitme-görme-zihinsel-konuşma-otistik engelli çocukların eğitimlerinde, kültürler arası çalışmalarda, ev kadınlarına yönelik çalışmalarda ve daha sayamayacağımız birçok alanda kullanılmaktadır. Kısaca söylemeliyiz ki insanın insanla etkileşimde bulunduğu her alan, yaratıcı dramanın kullanım alanıdır.

Yaratıcı Drama Ne Değildir ?

Toplumumuzda Yaratıcı Drama denince yanlış bir algı hemen göze çarpar. Bu makalenin amacı da buydu zaten. Yaratıcı Drama nedir ve ne değildir ? Ne olduğunu yukarıda belirttik. Şimdi de ne olmadığından kısaca bahsedelim.

Yaratıcı Drama asla bir oyun oynamak değildir. Tiyatro ve dramatize değildir.

Yaratıcı Drama Eğitmenlik Sertifikası Almak İçin Ne Yapmalıyım ?

Artık bir lüks olmaktan çıkıp günlük koşuşturmaca için hayati bir önem kazanan Yaratıcı Drama kursu için şanslı olduğunuzu söylemeliyiz. Bu konuda popülaritesi gittikçe artan bir siteyi salık vereceğiz. Yaratıcı Dramayı en iyi şekilde öğrenmek için buraya tıklamanız yeterlidir. Unutmayalım ki sanat ruhunun olmadığı her yerde vahşet ve şiddet kol gezer.

× Whatsapp İletişim