Size bir telefon kadar yakınız
05446449664

Oyun Terapisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Oyun Terapisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Oyun Terapisi Nedir ?

Oyun terapisi nedir ? Çocuklar duygularını ve düşüncelerini yetişkinler gibi ifade edemezler. Çoğu zaman duygu ve düşüncelerinin farkında bile olmayabilirler. Yetişkinler kendilerini konuşarak ifade ederken çocuklar kendilerini oyunlarla ifade ederler. Çocuklar için oyuncakları kelimeler, oyunu ise ne anlatmak istediği olarak ifade edebiliriz. Oyunlar sayesinde çocuklar gelişir ve daha kalıcı öğrenmeler sağlarlar.

Oyun terapisi ;çocuklarda görülen ruhsal problemlerin, davranış sorunlarının bu alanda uzman kişiler tarafından oyun ve oyuncaklar aracılığı ile tedavi edilmesi ve iyileştirilmesidir.

Oyun terapisine gidenler, oyun terapisinin faydaları sayesinde hızlı değişim gösterebilmektedir.

Oyun terapisi sayesinde çocuk duygularını, yaşadıkları sorunlarını ve kendini etkileyen durumları yansıtmaya başlar ve farkındalığını artırır.

Çocuklar iç dünyalarını kendisini güvenli bulduğu yerde açar. Oyun terapisinde oluşturulan ortam sayesinde çocuklar iç dünyalarında yaşadıkları yoğun duygularını çatışmalarını oyuncaklara ve oyuna aktarır.

Oyun terapistlerinin dikkat edeceği en önemli şeylerden birisi çocuğu olduğu gibi ve koşulsuz kabul edip gelişmesi ve büyümesi için gerekli güvenli ortamları sağlamaktır. Oyun terapisi esnasında kurulan terapötik ilişkinin kalitesi iyileşme sürecinde önemli bir etkendir.

Oyun terapisini çocukla terapist arasında kurulan ve çocuğun iç dünyasını keşfettiği bir ilişki süreci olarak ifade edebiliriz. Bu süreç sayesinde terapist çocuğun iç dünyasını, duygularını anlama fırsatı yakalar.

Oyun terapisinde terapist çocuğun kendini anlamasına büyümesine ve gelişmesine imkan sağlar. Oyun terapisi teknikleri ile süreçler çocuğa yansıtılır, duygu ve düşüncelerinin farkındalığı sağlanır. Oyun terapisinin yapıldığı ortamda güven sağlamak adına tutarlı olunmalı, gerektiğinde sınırlar konulmalı ve seçenekler sunulmalıdır. Yapacağınız sınır ve sunacağınız seçenekler ile çocukların öz farkındalığı ve öz kontrolü gelişir. Bu durum oyun terapisinin çocuklara en önemli kazanımıdır. Deneyimsel oyun terapisi nedir ?

Terapist, çocuğun kendi sürecini tamamlaması için büyümesine ve gelişmesine olanak sağlamalıdır. Kullanılan oyun terapisi teknikleriyle bu süreç çocuğa yansıtılır ve duygu ve düşüncelerinin farkındalığı sağlanır. Oyun terapistleri tutarlı davranarak, gerekli durumlarda sınır koymak ve seçenek sunmak sayesinde güvenli ortam oluşturmaktadırlar. Sınır ve seçenek sayesinde öz farkındalık ve öz kontrol gelişir ve bu da oyun terapisinin çocuk üzerinde yarattığı en önemli kazanımdır.

Oyun Terapisi Nedir ? Oyun Terapisine Ne Zaman Başvurulur?

Oyun terapisi 2-12 yaş aralığında çocuklarda görülen pek çok farklı psikolojik sorunlarda uygulanmaktadır. Çocuklarda, depresyon, yas, anne baba kaybı, takıntılar, kaygı bozuklukları, travma, istismar ve taciz, boşanma, alt ıslatma, kaka kaçırma, kardeş kıskançlığı, duygusal problemler, uyum problemleri, okul problemleri, davranış problemleri, uyku, yeme problemleri, özgüven sorunları, sosyal beceri sorunları ve kronik hastalığı olan çocuklarda hastalığa uyum aşamasında oyun terapisinin etkili ve iyileştirici sonuçlarının olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Oyun Terapisi Günlük Oyundan Farklı mıdır?

Oyun terapisi, oyun terapi odası, terapiye uygun oyuncaklar ve oyun terapistleri sayesinde yapılır. Çocuğun her zaman oynadığı oyunu terapistleri anlamlandırırlar. Terapi esnasında iyileştirici özellikler vurgulanır ve ortaya çıkartılır. Çocuğun oyun oynarken oluşturduğu sembolik anlatımlar anlaşılır. Oyun terapistleri çocuğun yaptığı oyunları izleyerek iç dünyasını anlamaya çalışır. Çocukların günlük oynadıkları oyunlar, oyun terapisi esnasında oynadıkları oyundan içerik olarak farklı olmasalar da işlevsel olarak farklıdır. Dolayısıyla oyun terapisi, günlük oynanan oyundan farklıdır.

Oyun Terapisi İçin Gerekenler Nelerdir?

Oyun terapisi, oyun terapisine özgün oyuncakların ve malzemelerin bulunduğu, çocuğun kendisini güvende ve huzurlu hissedeceği bir oyun odasında yapılmalıdır. Oyun terapisi yapılırken kullanılan oyuncaklar çocuğun ilgisini çekecek oyuncaklar olmalıdır. Aynı zamanda bu oyuncaklar gerçek yaşamı yansıtacak oyuncaklardan oluşmalıdır.

Oyuncak Kategorileri

 • Gerçek hayattan oyuncaklar: Bebekler, kuklalar, hayvanlar, taşıtlar gibi gerçek hayatta olan herşey olabilir.
 • Agresyonu çıkarmaya yardımcı olan oyuncaklar: Askerler, tabanca, dart oyunu, bobo, kelepçe vb
 • Yaratıcı ve duygusal salınım için gerekli oyuncaklar: Su, kum, plastik bloklar, oyun hamuru, boyalar, kağıt, el kuklaları vb.

Oyun Terapisi Çocuğa Neler Kazandırır ?

Oyun terapisi nedir ? oyun terapisinin kazanımları nelerdir ? Oyun terapisi çocukların;

 • Duygularını daha iyi tanımalarını ve anlamalarını,
 • İhtiyaçlarının karşılanması için, duygularını uygun yollarla ifade edebilmeyi,
 • Problem çözme becerilerinin gelişmesini,
 • Problemli davranışlarının azalmasını,
 • İçsel çatışmalarını çözmeleri,
 • Kendilerini ifade etmelerini ve seslerini duyurmaları,
 • Özgüvenlerinin artması,
 • Öz kontrollerinin gelişmesini,
 • Davranışlarının sorumluluğunu almalarını sağlar…
× Whatsapp İletişim